Skip to main content
GyalogtúraTúraútvonalÉszaki-középhegységZemplén

Lovagok nyomában – Túra a füzéri várhegyre és a Nagy-Milicre

By 2020.06.03.január 8th, 2024No Comments

Túrainfo

Az Északi-középhegység a középkorban természetes védővonalat jelentett, mely a délről érkező ellenséget feltartóztatva óvta az értékes felvidéki bányavárosokat. A természetes védvonalat erősítették meg az egymással rendszert alkotó várak, melyek megvédték közvetlen környezetük lakosságát és összefogva útját tudták állni nagyobb hadseregeknek is. Az egyik legrégebbi eleme ennek a rendszernek a füzéri vár, mely az oklevelek tanúsága szerint az első magánbirtokú kővár volt Magyarországon. Az évszázadok ugyan megviselték, de a 90-es évek óta történészek és építészek közös munkájának köszönhetően lépésről lépésre megújult, visszanyerve eredeti pompáját.

A csodás zempléni hegyek között fekvő várat az Országos Kéktúra is érinti, sőt, ezt a legendás jelzést követve elgyalogolhatunk a Nagy-Milicre. Az egykori romvulkánról nemcsak a Felvidék hegyei, de tiszta időben Kárpátalja is látszik, ahogy az Északkeleti-Kárpátok hatalmas hegye, a Kelemen-havasok legmagasabb csúcsa, a Pietrosz magasodik fölé.

A csodásan felújított, középkori hangulatú füzéri vár mellől indul a túránk, amely a Nagy-Milicre visz. Az út közepesen nehéz, félnapos körtúra jól jelzett ösvényeken. A Nagy-Milicre meredek kaptató vezet fel, vízvételi lehetőség a túra elején, a Vár-forrásnál és a túra kétharmadánál, a Hideg-kútnál van.

A füzéri vár mellől az Országos Kéktúra jelzését követve pár perc alatt felérünk a gyönyörű környezetben fekvő, hatalmas bükkfák övezte Vár-forráshoz, ahol érdemes vizet venni. Bő másfél óra múlva elérjük az országhatárt, ahol a széles úton pár perc alatt feljutunk a Nagy-Milic (895 m) kőobeliszkkel jelzett csúcsára.

Innen a Grófi úton át a Hideg-kút felé gyalogolunk, majd az aszfaltútról egy szép ösvényen leereszkedünk a forráshoz. Onnan széles szekérúton megyünk tovább lefelé, eleinte bükkösben, később fenyvesben. A meredekebb lejtők tartós, szép kőburkolatot kaptak, amely egy kissé szokatlannak tűnik az erdő mélyén. Széles, kényelmes utunk lassan kibukkan az erdőből, megnyílik a táj, innentől a füzéri várhegy jellegzetes sziluettje kíséri utunkat.

Adatok

Országrész: Északi-középhegység
Időtartam: 1 nap
Túra besorolása: közepes
Túratípus: gyalogos
Táv: 12.6 km
Időigény: 4 óra

Megközelítés

Füzér, parkoló

Térkép

Útvonal

GPX letöltésMegtekintem az útvonalat

Látnivalók

Füzér vára:

A csodás természeti környezetben fekvő füzéri vár egyike azon kevés magyarországi magánföldesúri várnak, amely már a tatárdúlás előtt állhatott. A 13. század első felében építették, Magyarország legkorábbi várainak egyike. Jelentős felújításon esett át 2014 és 2016 között, felépült az alsó vár és megújult a felső vár várkápolnája, palotaszárnya és alsó bástyája. A vár egy meredek oldalú vulkáni kúpon fekszik a Zempléni-hegység legkeletibb részén. A várhegyet 2008-ban beválasztották Magyarország hét természeti csodája közé.

További információk

Tájház porták:

Két épület idézi fel a hajdanán élt emberek mindennapjait. A régebbi 1879-ben épült, és a 19. századi paraszti kultúrát és életmódot mutatja be. Az újabb épület, a Múltidéző ház az 1940–70-es évekbe repíti a látogatókat. Az itt található interaktív eszközök régi fotókkal, izgalmas múltbéli történetekkel és szokásokkal ismertetnek meg minket.

További információk

Nagy-Milic Látogatóközpont:

A Nagy-Milic Natúrpark Látogatóközpontban állandó kiállítás várja a látogatókat, ahol interaktív felületek segítségével megismerhetik a község és a vár múltját, a környék természeti és kulturális értékeit, hagyományait. Meg lehet nézni a vár ásatásai során előkerült régi edénytöredékeket, kályhacsempéket, különböző használati eszközöket is. Füzér önkormányzata egy határokon átnyúló program keretében, Szalánc községgel együttműködve építette a Nagy-Milic – Vel’ky-Milic Látogatóközpontot.

További információk

Kazettás mennyezetű templom:

A füzéri református templomot 1785-ben építették, és a mai napig a helyi református közösség istentiszteleteinek a helyszíne. Az épület fő értéke a növényi és geometrikus mintákkal díszített, festett fakazettás mennyezet, amelyet 1832-ben Pandák Mihály készített. A templomot a várral a háttérben híres festőnk, Ligeti Antal is megörökítette 1854-ben.

További információk

+ Programtipp

Füzéri várhegy:

A füzéri vár és a várhegy 2008-ban elnyerte a Magyarország természeti csodája címet. Ennek nyomán, a várrekonstrukcióval párhuzamosan a várhegy oldalában kialakították a sziklagyep-látogató ösvényt, amely lehetővé teszi a fokozottan védett növények megtekintését anélkül, hogy azokban kár esne. A 700 méter hosszú ösvény az alsó vártól indul, és vezetővel látogatható.

A hegyoldalakat a középkorban védelmi okok miatt tarra vágták, később az intenzív legeltetés tette őket kopárrá. Ezen a kietlen szikla- és omladékfelszínen alakult ki egy sajátos pionír vegetáció: a sziklagyep.

Szolgáltatások

Vendéglátóhelyek, szállások, szolgáltatások

Turistainformációk, programok, rendezvények, szálláshelyek a térségben.

Zemplén Tourinform

Hasonló túrák

Keress minket Instagramon!

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds