Erdeink fellélegezhettek: összefogással ezer köbméternél is több hulladékot számoltunk fel
Egy átlagos kukásautó rakterének térfogata típustól és kialakítástól függően általában 16 és 22 köbméter között mozog Magyarországon – vagyis több mint 1000 köbméternyi szemét elszállításához körülbelül 45-60 teljesen megrakott kukásautóra lenne szükség. Ha szeretnénk elképzelni egyben ezt a mennyiséget, gondoljunk arra, hogy egy forgalmas reggelen a város utcáin egymás után sorakozik 50 kukásautó, mindegyik csurig megrakva szeméttel. Ez a meghökkentő képzet jól érzékelteti azt, hogy a Tavaszi Nagytakarítás során mennyi szemetet gyűjtött össze 57 szervezet sok száz önkéntese 61 szemétszedő túra során a magyarországi erdőkben.
„Csak a lábnyomod hagyd az erdőben!” – ezzel a szlogennel zajlott az Aktív Magyarország és az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK) által szervezett, immár ötödik Tavaszi Nagytakarítás, az erdők nemzetközi napjától a Föld napjáig. A kezdeményezéshez állami erdészetek, nemzeti parkok, önkormányzatok, valamint civil szervezetek is csatlakoztak. A kampány üzenete örök és egyértelmű: a szemétszedés csupán tüneti kezelés. A valódi megoldást a szemléletformálás jelenti, amely hosszú távon megakadályozza a természet szennyezését.
A szemétlerakás problémájára Litkai Gergely, a Dumaszínház művészeti vezetője, Karinthy-gyűrűs humorista abszurd rövidfilmjeiben hívta fel a figyelmet. Ezek az Aktív Kalandor YouTube– és Facebook-csatornáján tekinthetők meg.
Nem vagyunk egyedül!
A Tavaszi Nagytakarítás időszakában zajlott a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért 2025 egyhetes országos akció, amelyen több mint 115 ezren vettek részt, valamint ezzel párhuzamosan folyt a Fenntarthatósági Témahét is. A szemétszedő akciók mellett pedig az egész évben működő Hulladékradar mobilapplikáció is lehetőséget biztosít az illegálisan lerakott hulladék – például építési törmelék, elektronikai hulladék vagy autóalkatrészek – bejelentésére.
Köszönet illeti mindazokat, akik csatlakoztak a kampányhoz, zsákot ragadtak és példát mutattak. Ne feledjük: már az is számít, ha a következő kirándulásra viszünk magukkal egy zacskót, és összegyűjtjük az utunkba eső szemetet. A sikerélmény idővel már rutinná válhat! Az elvégzett munka nemcsak a természet védelmét szolgálja, hanem közös jövőnk alapjait is erősíti. Bízunk benne, hogy néhány év múlva már nem is lesz szükség ilyen kampányokra, ám addig is rendületlenül küzdünk a szemetelés ellen, és továbbra is számítunk partnerszervezeteink támogatására.







