Egészségesebb munkahelyekért fog együtt dolgozni az Iparkamara és az Aktív Magyarország
Évente 37 millió munkanap esik ki betegség miatt Magyarországon, ami mintegy 500 milliárd forint veszteséget jelent a munkáltatóknak. A háttérben sokszor a mozgásszegény életmód áll – ezen szeretne változtatni az Aktív Magyarországért felelős Államtitkárság, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ. A három szervezet együttműködési megállapodást kötött az aktív életmód népszerűsítése érdekében. Ennek részeként a munkáltatók 2025 januárjától egy új juttatási formával is támogathatják dolgozóik mozgását: a SZÉP-kártya Aktív Magyarok alszámláján elérhető összeget kizárólag sportolásra lehet felhasználni.
A magyarok 55 százaléka soha nem sportol, ugyanakkor háromból ketten legalább heti 1–2 alkalommal végeznek valamilyen testmozgást. Leggyakrabban a napi közlekedés során mozdulunk meg – gyalogosan vagy kerékpárral jutunk el a munkahelyre. A mozgás rendszeressé tétele kulcsfontosságú az egészség megőrzéséhez, különösen annak fényében, hogy Magyarországon naponta 37 ember hal meg olyan betegségekben, amelyek összefüggésbe hozhatók a mozgásszegény életmóddal. Ezt a problémát ismerte fel az Aktív Magyarországért felelős Államtitkárság és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara. A munkahelyi mozgás lehetőségének megteremtése, és az olyan juttatási eszközök bevezetése, mint az Aktív Magyarok zseb, egyre több cégnél jelenik meg. Ezek az intézkedések egyszerre növelik a munkavállalói elégedettséget, és vonzóbbá teszik a munkahelyeket.
A megállapodás értelmében az MKIK saját médiacsatornáin és országos hálózatán keresztül segíti a program népszerűsítését. Az AÖFK pedig információs anyagokkal, előadásokkal és rendezvényeken való részvétellel támogatja az együttműködést. Az aláíráson jelen volt Révész Máriusz, aktív Magyarországért felelős államtitkár, Csókay Ákos, az MKIK főtitkára, valamint Petényi Mirkó, az AÖFK ügyvezetője.

Révész Máriusz elmondta: az államtitkárság célja, hogy a gyerekektől a nyugdíjasokig mindenkit megszólítson, de különösen fontosnak tartják azokat a helyszíneket, ahol a nem sportoló embereket lehet elérni – ilyenek az orvosi rendelők és a munkahelyek. Hangsúlyozta, hogy a cégvezetőknek is elemi érdekük az egészségesebb munkavállalók. Mint mondta, hisz benne, hogy ez állami szinten is megtérülő beruházás, hiszen viszonylag kis költséggel sokat lehet tenni azért, hogy az emberek egészségesebben és aktívabban éljenek. Fontos küldetésüknek tartják, hogy ebben minél több szövetségest találjanak. A cél közös: mozogjunk többet, legyünk aktívabbak és egészségesebbek – ez mindannyiunk érdeke.

Csókay Ákos szerint kiemelten fontos, hogy a munkavállalók milyen testi-lelki állapotban érkeznek a munkahelyükre. Az Aktív Magyarok zseb ehhez ad kézzelfogható segítséget: a mozgásra fordítható juttatás nemcsak a dolgozók jólétét szolgálja, hanem a gazdaságot is erősíti, hiszen a betegségek miatti kiesések csökkentésével javulhat a termelékenység. Hangsúlyozta, hogy a kamara saját dolgozói számára is elérhetővé tette az új alszámlát, és országos hálózatán keresztül mintegy 900 ezer vállalkozást szeretnének tájékoztatni a lehetőségről. Mint fogalmazott, ez nem csupán egy partnerségi megállapodás, hanem közös vállalás egy egészségesebb és élhetőbb Magyarországért.

Fontos lépés az üzleti szféra megszólítása az aktív életmód népszerűsítése érdekében – emelte ki Petényi Mirkó. Mint mondta, az Aktív Magyarok zseb egyfajta belépő az együttműködéshez – lehetőség arra, hogy párbeszédet kezdjenek a munkáltatókkal arról, hogyan támogathatják a dolgozók jóllétét. Hozzátette: bíznak benne, hogy ez csak az első lépés, és a jövőben további szemléletformáló programokkal is segíthetik a munkahelyek egészségesebbé válását.

Aktív lehetőség a munkáltatók kezében: SZÉP-kártya – Aktív Magyarok zseb
A 2025 elején elindult Aktív Magyarok Program első lépéseként a Széchenyi Pihenő Kártya kibővült az Aktív Magyarok zsebbel. Ennek célja, hogy a munkáltatók szélesebb körű lehetőségeket biztosítsanak a munkavállalók testi és lelki egészségének támogatására.
Az új alszámlára érkező, évente legfeljebb 120 ezer forintot a munkavállalók kizárólag aktív szabadidős sporttevékenységekre használhatják fel, például fitnesz- és uszodabérletek, sportpályák bérlése, túravezetések, kerékpár- és kajakkölcsönzés, horgászjegyek, futóversenyek nevezési díjai vagy sífelvonójegyek megvásárlására. Így a juttatások nemcsak a pihenést, hanem a mozgást és a természetközeli élményeket is szolgálják.