
Túrainfo
A Bodrogon tett vízitúránk Szegiből indul, ahol a túrázók számára szálláshelyet, étkezési és főzési lehetőséget, sátorhelyet kínál a turisztikai vízi bázis. Ha Tokajban, túránk végpontján béreltük ki hajóinkat, akkor itt, a bázison tudjuk őket vízre tenni.
A lassú folyású, keskenyen kanyargó Bodrog folyó nagyon biztonságos, így kezdők számára is ideális vízitúraterep. Tavasszal, az áradás idején a Kopasz-hegyről vagy a szegi Vár-hegyről nézve egyetlen, több kilométeres összefüggő vízfelületnek tűnik, amelyből itt-ott fák lombja, bokrok ágai emelkednek ki. A nagy folyószabályozások előtt az Alföld csodás vízi világ volt, ligetes erdők, mocsarak, folyókanyarulatok színes mozaikja. Az ember tájalakító erőfeszítéseinek következtében eltűntek ezek a vidékek – de itt, a Bodrog mentén megmaradt az eredeti arculat.
A folyón való lecsorgást tavasszal kiegészíthetjük egy Bodrog-ártéri túrával. Ehhez engedélyt kell váltanunk, mert az Aggteleki Nemzeti Park munkatársai limitálják a fokozottan védett területen tartózkodók számát. Az ártéren, elöntött réteken és a fák között evezve varázslatos világot fedezhetünk fel. A morotvák, berkek, ártéri erdők tavasszal és a nyár eleji esőzések után is víz alá kerülnek, az egész táj egy hatalmas vízfelületként ragyog a Zemplén előterében.
Kiemelt értéket képvisel a Bodrogzug madárvilága: ritka ragadozó madarak, számos vízi- és gázlómadárfaj él itt, de az ártér a madárvonulásnak is fontos állomása. A Bodrog Tokajban találkozik a Tiszával. A kisvárosba érkező vendég egyórás sétahajójáratokon csodálhatja meg a Tiszát és a Bodrogot, vagy borkóstolóval egybekötött hajókiránduláson is részt vehet. Tokaj neve a köztudatban a történelmi borvidékkel fonódott össze, pedig Magyarország egyik legkülönlegesebb vízitúraterepét is itt találjuk. A két folyó, a Tisza és a Bodrog torkolatában elhelyezkedő Tokaj rengeteg vízitúra-lehetőséget kínál, amelyeket gyalogtúrákkal vagy a környék történelmi látnivalóit felkereső kerékpártúrával kombinálhatunk.
Adatok
Megközelítés
Szegi, vízi turisztikai bázis
Látnivalók
Szegi pince és bormúzeum:
A Tokaj Kereskedőház alakította ki Szegi és Szegilong határában, a Hatalos-hegyen nemcsak a Tokaji borvidék, de egész Kelet-Közép-Európa legnagyobb borospincéjét. Az öt kilométernyi, kétszintes pincerendszer négy, több száz éves, föld alatti kőporbányát köt össze. A pincében jelenleg 5400 darab tölgyfa hordó található, felső szintjén kapott helyet a bormúzeum. A Tarsovits terem külön egysége a pincének, amely az öthajós elrendezéssel 3500 hektoliter bor érleléséhez biztosít optimális környezetet.
Bodrogzug:
A nagy folyószabályozások előtt az Alföld csodás vízi világ volt, ligetes erdők, mocsarak, folyókanyarulatok színes mozaikja. Az ember tájalakító erőfeszítéseinek következtében eltűntek ezek a vidékek, de itt, a Bodrog mentén megmaradt az eredeti arculat. A morotvák, berkek, ártéri erdők tavasszal és a nyár eleji esőzések után most is víz alá kerülnek – az egész táj egy hatalmas vízfelületként ragyog a Zemplén előterében.
A természetes állapotát megőrző Bodrogzug már csak engedéllyel látogatható. Ha viszont kiváltjuk az Aggteleki Nemzeti Park igazgatóságán a megfelelő látogatási papírokat, vagy vezetett túrán veszünk részt, akkor mi is felfedezhetjük ezt a titokzatos birodalmat. Védett halfajok ívnak az elöntött réteken, a sűrű erdők és árterek ritka madaraknak nyújtanak búvó- és fészkelőhelyet. A terület értékeit 1989 óta a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyekre vonatkozó ramsari egyezmény védi.
Tokaj:
A híres Tokaji borvidék fővárosa két folyó, a Tisza és a Bodrog találkozásánál, a Kopasz-hegy lábánál, a Tisza Rakamazzal szemközti oldalán található. Központi szerepét nem csupán bortermelésének, de stratégiai, közlekedési csomóponti fekvésének is köszönheti. Tokaj volt a Kelet-Felvidék és a Kelet-Alföld között zajló szekérforgalom legfontosabb kapuja. A tokaji átkelőhelyhez mérhető jelentőségű és szerepkörű átkelőhely a Tiszán csak Szolnokon és Szegeden volt.
+ Programtipp
Tarcal–Tokaj gyalogtúra:
Ez a nyolc kilométeres gyalogtúra Tarcalról indul, a történelmi település két temploma közötti térről. A települést a piros kereszt jelzésen hagyjuk el, hogy felmásszunk a 12 méter magas Áldó Krisztus-szoborhoz, amely mögött egy felhagyott bányaudvarban kialakult rejtett tavacskát találunk. Innen jól látszik a túránk legmagasabb pontja – a Kopasz-hegy. A Hegyalja és az Alföld találkozásánál fekvő hegyről tiszta időben messzire ellátni. A csúcsról már Tokaj városába ereszkedünk vissza, a Finánc-dombi kilátóból megcsodálva a Bodrog és a Tisza összefolyását.

Szolgáltatások
Vendéglátóhelyek, szállások, szolgáltatások

Tokaji Vízitúra Központ, Tokaj
Kajakot, kenut, de akár sárkányhajót is bérelhetsz.
Tovább az oldalra
Hasonló túrák
Zemplén varázslatos panorámái
Zemplén varázslatos panorámái Háromhutáról indulva egy közepes hosszúságú körtúra alkalmával. Környék látnivalói: Üvegcsűr, Középhuta, Regéci vár, Babuka-tó.
TúraKörtúraSzép kilátásKulturális/történelmi értékekCsalád-és gyerekbarátgyalogtúrakirándulásKirándulások 15 km alatt+
Sólymok bércein kisvasúttal
A Zemplén egyik igazi hegyi panorámáját tapasztalhatod meg, ha kisvasúttal elutazol Pálházára. A túra során izgalmas erdőn haladsz át, hogy...
TúraKörtúraCsalád-és gyerekbarátgyalogtúrakisvasút+
Emelkedőkben gazdag kerékpártúra Füzér Várához
Amennyiben szereted a kihívásokat jelentő mászós tekeréseket, akkor Füzér Vára kitűnő célpont számodra. A gyönyörű Zempléni környezetben még az emelkedőket...
KörtúraSzép kilátásKulturális/történelmi értékekKerékpártúra+