
Túrainfo
A Vértes hegység kis területen rengeteg csodás látnivalót tartogat a túrázók számára – ezek a legszebbeket érinti ezen gyalogtúra. Csákberénytől Csókakőig sétálunk, majd vissza, közben messze tekinthetünk tisztásokról, árnyas erdőkben gyaloglunk majd a romjaiban is lenyűgöző csókakői várat csodáljuk meg.
A csókakői várat és több látványos kilátópontot is érintő túránk Csákberény központjából indul. A zöld sávon indulunk, majd a zöld kereszt jelzésű ösvényen gyalogolunk tovább addig az elágazásig, amíg elérjük a zöld háromszög jelet. Ezt követve a Kopasz-hegy felé, majd egy széles réten átkelve visszacsatlakozuk a zöld sáv jelre, mely felvezet egy gyönyörű kilátóhelyre, ahol megpihenhetünk. Innen már látszik a célunk, Csókakő vára, a látképet nyugat felől a Bakony vonulatai keretezik. Csókakő felé egy vízmosásban vezet utunk, amely egyre ereszkede vezet a település szélére, majd a vár alatti parkolóból kanyarodik fel az ösvény az egykori erődítmény felé. A stratégiai helyen álló vár már a 13. században komoly erősségnek számított, jól védhető sziklatornyon épült. A falak között sétálva átérezhetjük a középkori hangulatot, az épület romantikája felér egy időutazással.
A vártól a felfelé már megismert lépcsősoron ereszkedünk le, majd az Országos Kéktúra útvonalán gyalogolunk a sziklákkal teliszórt, Vár-völgy szurdokon át. Az erdőből kiérve hangulatos réteken és ligetes erdőkön át érjük el Csákberény település szélét, majd a településre beérve visszasétálunk kiindulópontunkra.

Adatok
Megközelítés
Csákberény, református templom
Látnivalók
Csókakői vár:
Az omladozó vértesi végvárak közül a csókakői az egyetlen, amely nem az erdők sűrűjében bújik meg, hanem a hegység peremén, szőlőskertek között meredezik a ma is elevenen élő kis falu fölött. A vár létezéséről egy 1299-ben kelt irat számol be először, de feltételezhető, hogy már korábban is állt. Az 1241–42-es tatárjárás alapvető változást hozott a magyar várrendszerben, az addigi korszerűtlen, faszerkezetű, rosszul védhető várak helyett számos kővárat építettek ekkor. Ez a vidék a 13. században stratégiai adottságainak köszönhetően a második legjelentősebb hatalmi központ volt Székesfehérvár után.

+ Programtipp
Vértesi panoráma tanösvény, Csákberény:
A 4,6 km hosszúságú Vértesi panoráma tanösvény bemutatja a Vértes hegység déli lejtőinek és völgyeinek jellemző természeti környezetét, miközben érinti a hegység talán legszebb kilátópontját is. Az út során különféle erdőfajták (sziklagyepek, karsztbokorerdők, száraz tölgyesek, bükkösök) váltják egymást látványosan. Miközben élvezzük a természetet és a táj szépségeit, a tájékoztató táblák az erdőnevelés kihívásaival is megismertetnek minket.
Szolgáltatások
Vendéglátóhelyek, szállások, szolgáltatások
Hasonló túrák
Vértesi kör – Csákberénytől Csókakőig
A Vértes hegység kis területen rengeteg csodás látnivalót tartogat a túrázók számára – ezek a legszebbeket érinti ezen gyalogtúra. Csákberénytől...
KörtúraSzép kilátásKulturális/történelmi értékek+
Marsbéli tájakon – A gánti bauxit nyomában
A Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum bejárata előtti parkolóból indulunk. Az ösvényen haladva néhány méter után lélegzetelállító, leginkább marsbéli tájra hasonlító...
KörtúraSzép kilátásKulturális/történelmi értékekCsalád-és gyerekbarátFöldtani érdekességek+
Tatai romantika – Kerekezés az Által-ér mentén
Útvonal: Tatabánya–Vértesszőlős–Tata, Öreg-tó–Dunaalmás Az ország legkedveltebb tekerőhelyét élvezhetjük, ha ezt az útvonalat választjuk, ugyanis 2020-ban a Tatabánya és Tata között...
Szép kilátásKulturális/történelmi értékekCsalád-és gyerekbarátEgyirányú túra+