Izgalmas élménytúra a Wenckheim-kastélyok nyomában

Túrainfó

Az „Év Kerékpárútja 2023” címmel elismert Wenckheim-kerékpárút felfedezése során a Wenckheim család építészeti hagyatékát ismerheted meg, ugyanakkor számos kulturális emléket, természeti és építészeti értéket is szemügyre vehetsz. Az ország egyik kerékpáros főutcájáról indulva először az Ybl Miklós által tervezett gerlai Wenckheim-kastélyt és az egykori kastélyparkban elhelyezett interaktív információs táblákat veheted célba. Innen csak egy rövid szakaszt kell megtenned a következő kastélyig, hiszen a Pósteleki Parkerdő közepén található egy újabb Széchenyi-Wenckheim-kastély, melynek mára már csak a romjaiban gyönyörködhetsz. Egy telepített kronoszkóp segítségével azonban eléd tárul a kastély eredeti szépségében is! Utad az Élővíz-csatorna mentén kanyargó zöldfolyosón folytatódik vissza Békéscsabára, majd a Munkácsy Mihály örökségét ápoló és bemutató Munkácsy Negyeden keresztül vezet. A következő állomás a Jaminai-bányatavak területe, ahol érdemes egy kiépített madárlesre felkapaszkodva megfigyelni az egykori agyagbánya mára gazdag vízi élőhelyként újraéledt vízfelületét. A túra leglátványosabb része az országos viszonylatban is a legjelentősebbek közé tartozó, Ybl Miklós nevéhez kötődő szabadkígyósi Wenckheim-kastély.

A kastélyban berendezett „Vendégségben Wenckheiméknél” nevű kiállítás visszarepít a múltba, majd az időutazást követően a kastélypark évszázados famatuzsálemeit járhatod körbe. A kastélytúra végén, a Wenckheim-kerékpárúton visszaérkezel Békéscsabára.

Tájegység:
Körös-vidék
Nehézség:
Közepes
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
41.5 km
Időigény:
2 óra

Megközelítés, útvonal

Olimpia-Kerékpárosok szobor- 5600 Békéscsaba, Andrássy út 1.


Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?
MarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarkerMarker
Leaflet © OpenStreetMap contributors

További látnivalók a környéken

Munkácsy Negyed

Munkácsy Mihály festőművész sok ezer szállal kötődik a városhoz. Békéscsabán vett kezébe először ecsetet, és innen indulva jutott el a világhírig. A művész szellemi örökségének megőrzését szolgáló Munkácsy Negyed Békéscsaba belvárosában hív felfedezésre! A kulturális negyedben ellátogathatsz a Munkácsy Mihály Múzeumba, a Munkácsy Emlékházba, a Napsugár Bábszínházba, a Csabagyöngye Kulturális Központba és a Békés Megyei Könyvtárba is.

Élővíz-csatorna

A 37 km hosszú Élővíz-csatorna egy része természetes eredetű, a Fehér-Körös egykori ágaiban halad, míg középső, Békéscsaba-környéki szakasza emberkéz által létrehozott, mesterséges csatorna. Az Élővíz-csatorna töltésén haladó, a Lencsési lakótelepnél kezdődő és Veszely Csárdáig tartó futófolyosó és kerékpárút a békéscsabaiak kedvelt terepe, ezen a szakaszon hangulatos pihenőhely is épült.

CsabaPark

Tudtad, hogy Békéscsaba a kolbász fővárosa? Ehhez a jellegzetes csabai ételhez kapcsolódik a város határában kiépült gasztronómiai rendezvényközpont, a CsabaPark. A szabadidőparkban étterem, húsbolt, kolbászudvar, tematikus játszóterek, csúszdapark, kiállítóhelyek (Bormúzeum és Pálinkamúzeum), csónakázótó, rekortán futópálya és 5 km hosszú sétaútvonal nyújt kikapcsolódási lehetőséget.

Gabonamúzeum

A Csabai Tanya- és Gabonatermesztés-történeti Kiállítóhelyet 1974-ben hozták létre az élelmiszergazdaság tudományos és módszertani bemutatására. Járd be változatos helyszíneit, a Gajdács tanyát, a mezőgazdasági színt és a szélmalmot, mely a 19. század közepén épült, és 1978-ban került a Gabonamúzeum területére. Szobrok és kapuskanzen is gazdagítja a látnivalókat.

Jaminai-bányatavak

Békéscsaba déli határában 21 kisebb-nagyobb bányatóra bukkanhatsz. A város újratelepítésekor itt kezdtek agyagot kitermelni házaik építéséhez az új telepesek, akik szlovákul jaminának hívták az agyagbányászat eredményeképpen kialakult gödröt. A közel 100 hektáros bányatórendszer szomszédságában 5 méter magas madárlest is találsz, amelyről megfigyelheted a környék különleges élővilágát.

Árpád Gyógy- és Strandfürdő

A kerékpározás után jólesik egy kis lazítás, feltöltődés az Árpád Gyógy- és Strandfürdőben. A Békéscsaba belvárosában, az Élővíz-csatorna partján található fürdőben termálvíz és élménymedence, gyermek- és úszómedence, gyógyszolgáltatások állnak a látogatók rendelkezésére, gyönyörű, parkos környezetben. A több, mint 100 éves fürdő télen-nyáron várja a fürdőzni vágyó vendégeket.