Skip to main content

Dübörög a medvehagyma szezon! – Íme a legjobb lelőhelyek

Dübörög a medvehagyma szezon! – Íme a legjobb lelőhelyek

Március beköszöntével nemcsak a népszerű turistaösvényeket, hanem a vadon növő medvehagymás területeket is ellepik a kirándulók. Mivel a medvehagyma gyűjtés az évszak egyik legkedveltebb programja, ezért összeírtunk nektek egy listát a legjobb lelőhelyekről, ahol beszerezhetitek a sütéshez-főzéshez szükséges mennyiséget.

Először is a legfontosabb, hogy védett területen és magántulajdonú erdőkben tilos medvehagymát szedni. Emellett szintén lényeges tudnivaló, hogy naponta legfeljebb 2 kilogrammnyit gyűjthettek személyenként. Amennyiben valaki ennél nagyobb mennyiséget kíván gyűjteni, azt csak az erdőgazdálkodó engedélyével teheti.

1. Mecsek

A Mecsekben nehéz olyan helyet találni, ahol épp ne medvehagyma illatozna. A legismertebb helyek Orfű közelében vannak, például az Égett-szállás környékén. A Mecsekerdő Zrt. honlapján térképen tájékozódhattok a Mecsekerdő Zrt. által kezelt erdőterületek erdészeti beosztásáról, védett természeti területekről és a medvehagyma kíméleti területekről. 

Extra tipp:

Ha itt jártok, semmiféleképp ne hagyjátok ki a medvehagymás bigyót, az igazi mecseki gasztronómiai különlegességet. A medvehagyma levirágzása után megmaradt bibét sós vízben áztatják, kimossák, forró savanyúságlével felöntik és tartósítják. Pár hét érés után szendvicsre, salátába, túróba és szendvicskrémbe teszik. Igazi ínyencség, higgyetek nekünk, nem fogtok benne csalódni!

2. Budapest közelében

Sajnos a fővárosban élők itt hátránnyal indulnak, ugyanis a közeli budapesti erdők nem ajándékoztak meg minket ezzel az illatozó finomsággal. Azonban, ha összekötitek egy kisebb túrával, azért elérhető távolságban találhattok olyan erdőt, ahol szedhetünk ebből az isteni alapanyagból. Például a helyiek a Gerecse Tájvédelmi Körzet mellett található Pusztamarótot, vagy a szomszédos Fejér megyében a Kisgyón Természetbarát Telep környékét tartják az egyik legjobb lelőhelynek.

3. Zala

Ha Zala megyében kalandoztok, érdemes ellátogatni a Nagykanizsához közel eső Obornak és Bocska közötti tengelyre vagy Sümegprága körüli erdőkbe. Emellett Kehidakustányban a Deák-kútnál, a Zalaegerszeghez közel eső Csácsbozsoki erdőnél, Nemesszernél és Sohollárnál is szerencsével járhattok.

4. Bakony

Ha a Bakonyban jártok és biztosra szeretnétek menni, akkor elsősorban Zirc térségénél kutassátok a medvehagymát. Ezen felül szuper választás lehet még Pécsely és Eplény környéke is.

A kiemelt területek mellett még az alábbi területeken is keresgélhetsz medvehagymát:

  • Tolna megyében: Bátaapáti – Mórágy felé lévő erdőben, Sötétvölgyben – Szekszárd közelében
  • Veszprém megyében: Zalahalápon, Herenden, Balatonkenesén, Hárskúton
  • Győr-Moson-Sopron megyében: Wittmann Parkban- Mosonmagyaróváron, fertődi kastélyparkban
  • Borsod-Abaúj-Zemplén megyében: Abaújvár környékén 
  • Somogy megyében: kercseligeti erdőben, Hajmáson
  • Vas megyében: Farkaserdőben, Szajki-tavaknál, Táplánszentkeresztnél
  • Komárom-Esztergom megyében: Tatabányán a Medvehagyma tanösvénynél, Héreg és környékén, Nyergesújfalun

Fontos tudnivalók, mielőtt szedni mentek

Fontos tudnivalók, mielőtt szedni mentek

Azt tudnotok kell, hogy mielőtt az egyik legnépszerűbb gasztro programra adnátok a fejetek, nagyon komoly szabályokkal kell szembenéznetek. Először is a legfontosabb, hogy védett területen és magántulajdonú erdőkben tilos medvehagymát szedni. 

Emellett szintén lényeges tudnivaló, hogy naponta legfeljebb 2 kilogrammnyit gyűjthettek személyenként. Amennyiben valaki ennél nagyobb mennyiséget kíván gyűjteni, azt csak az erdőgazdálkodó engedélyével teheti.

FONTOS, hogy a medvehagymát ne gyökerestől húzzátok ki, a gumóját hagyjátok a földben és csak a levelét vágjátok le. Ha már virágzik, nem érdemes gyűjteni, ilyenkor a virágpor már ellepi a leveleket és enyhül az íze. A medvehagyma a kutyák számára mérgező, így a kis kedvenceknek semmiképp ne adjatok belőle.

Ne nyúljatok mellé!

Ne nyúljatok mellé! 

A medvehagyma egy trükkös növény, ugyanis nagyon egyszerű összetéveszteni a hasonló kinézetű gyöngyvirággal. A gyöngyvirág levele azonban mérgező és kicsi esetszámban akár halálos is lehet.
Na, de hogyan lehet megkülönböztetni őket? A legmegbízhatóbb módja annak, hogyha megdörzsölitek a leveleket a leszedés előtt. Ha érzitek az erős „hagyma” illatot, akkor biztosan a medvehagymára találtatok, ellenkező esetben pedig hagyjátok a növényt a földben. A gyöngyvirág levelei tömzsibbek, szélesebbek és fényesebbek, és csak április végén bújnak ki a földből, amikor a medvehagyma szezon már a végét járja. 

Mibe tegyétek azt a rengeteg medvehagymát, amit gyűjtöttetek?

Először is jó tudni, hogy a hűtőben egy hétig is vígan ellesz, ha egy pohár vízbe állítjuk, de nyugodtan le is lehet fagyasztani.
A medvehagyma hatalmas gasztronómiai élményt nyújt, hiszen szinte bármivel remekül működik. A legkedveltebb medvehagymás pogácsától a medvehagyma levesen át egészen a medvehagyma pestoig szinte bármi készíthető belőle. 

Most egy isteni medvehagymás pogácsa receptet hoztunk nektek:

Medvehagymás pogácsa (Forrás: egy.hu – Borbás Marcsi receptje)

Hozzávalók:

  • 50 dkg liszt
  • 2,5 dkg élesztő
  • 1 teáskanál só
  • 1 egész tojás + 1 tojássárgája kenéshez
  • kb. 2,5-3 dl tej
  • 0,5 dl étolaj
  • 3 evőkanál tejföl
  • 1 csapott kávéskanál cukor
  • aprított medvehagyma levél
  • 15 dkg olvasztott vaj vagy mangalicazsír

Elkészítés:

Egy dl langyos tejben a cukorral és kevés liszttel felfuttatjuk az élesztőt néhány perc alatt. Míg elkészül, a lisztbe beleteszünk egy egész tojást, hozzákeverjük a tejfölt, egy teáskanál sót, a maradék tejet, majd ehhez keverjük a felfutott élesztőt. Ezután elkezdjük dagasztani. Puha, ruganyos tésztát kell kapnunk. Ha túlságosan keménynek tűnik, akkor adjunk még hozzá egy kis tejet. Ha a tésztánk majdnem teljesen egynemű, akkor dagasszuk bele az olajat is. Ettől gyönyörűen kisimul majd, és az állaga is puhább lesz.
Ha elkészültünk, letakarva egy órán át langyos helyen kelesztjük a tésztát.
Ha jól megkelt, egy lisztezett felületen nagyjából ujjnyi vastagra kinyújtjuk a tésztát, téglalap alakúra. Bőségesen megkenjük az olvasztott zsiradékkal, rászórjuk az aprított medvehagymát, és feltekerjük az egészet a hosszabbik oldaltól indulva. Ezután összehajtjuk a tekercs két végét felhajtjuk egymásra.
Rövid pihentetés után újra kinyújtjuk a tésztát. Nem lesz könnyű művelet, óvatosan végezzük, nehogy elszakítsuk a tésztát. Nem kell túlságosan vékonyra nyújtani, legyen szép magas a pogácsánk. Az sem baj, ha nem teljesen szabályosak, a lényeg, hogy minél kevesebb tésztánk vesszen kárba.
Ezután a pogácsákat egy sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, a tetejüket megkenjük villával felvert tojássárgájával, majd rövid pihentetés után betesszük 180-190 fokra. Ha aranybarnára sültek a pogácsák, ki is vehetjük őket.

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds